Bazen olur ya, böyle kokusu burnunuza gelir ve onu istersiniz, işte bazı tatlar benim için öyledir. Örneğin Barbunya. Canım birkere istemeye görsün. Bende hemen bugün kaltım yaptım, yapmışken resimlerini çektim ve uzun zamandır yazmadığımı hatırlayarak sizinle paylaşayım dedim.

                 BARBUNYA PİLAKİ
   Malzemeler ;
 500 gr. dondurulmuş Barbunya ( Ben yazın aldığım ve ayıklayıp dondurucuya kaldırdığım taze barbunyaları kullandım bu tarifte )
 1 Orta boy soğan
 3 İri diş sarımsak
 1 Çorba kasesi kadar yazdan hazırladığım KONSERVE DOMATES (Tarifini ayrıca anlatacağım )
 1 Çorba kaşığı biber salçası
 400 ml. su ve 1 Yemek kaşığı ( Silme ) Un.
 Tuz, Kara b. Ben yemeklerimde yaz sebzeleri kullandığım için ekstra şeker eklemiyorum ama siz isterseniz 2-3 küp şeker ekleyebilirsiniz.
    Yapılışı;
 Bu yemeği yaparken dikkat etmemiz gereken, yemekte soğanın sadece lezzetini istiyoruz, posasını değil, bunun için zeytinyağı eklediğimiz tenceremize ( Ben Düdüklü Tencere Kullandım ) Soğanı dörde bölüp ilave ediyoruz. Sarımsak ve çiğ barbunyaları da ekleyip 5 dakika kadar kavuruyoruz. Sebzelerin rengi değişince un ilave edip kavurmaya devam ederken biber salçamızı da ekleyebilirsiniz. Vee mis gibi yazdan hazırladığım konserve domatesler…
  Mmmm kokuyu alabiliyormusunuz? Ben tarif bile edemem 🙂   Neyse biz burada sohbet ederken tüm malzeme pişerken lezzetler iyice birbirine karışmaya başladı, bu aşamada tuz, kara biber ve arzu ediyorsanız şeker ilave edip tencerenin kapağını kapatıp arada bir kontrol etmek şartı ile ( çünkü suyu bitebilir ilave etmemiz gerekebilir) pişiriyoruz. Eğer düdüklü tencerede pişiriyorsanız basınç düğmesi alarm verdikten sonra 20 dk pişirmek yeterli.
  Servis yapmadan önce içindeki bütün soğanları çıkartıyorum ve arzuya göre maydonoz ilavesi yapabiliriz.  Afiyet olsun…