Anadolu’nun Bağrından Çıkmış Bir Lezzettir Çullama…

Daha önce Kapadokya gezimizi paylaşmıştım sizinle. Dönüş yolunda Kırşehir’den geçiyoruz, karnımız iyice acıkmaya başlayınca Ebru kızım başla araştırmaya dedim. Kırşehir’in kendine özgü mutfağını araştırırken çok çeşitli ve zengin bir mutfağı olduğunu gördüm böylece daldık şehir merkezine. Çok şirin bir ilimiz uğramadan geçmeyin derim. Kırşehir’deyiz ya illaki yöresel olacak yediklerimiz. Sorduk, araştırdık derken Çullama’yı bulduk. Biz zaten et, ot lezzetli olan herşeyi seven bir aile olduğumuz için, bu yemeğe de bayıldık. Eve gelir gelmez o hafta mutfağa girdim ve kendim denedim. Sonuç? Tabiki muhteşem. Çok lezzetli bir tarif, yapımıda çok kolay. Misafir sofralarını şenlendirebileceğini garanti ediyorum.

   Haydi o zaman geçelim tarifimize…
  Malzemeler ( 4 kişi için ):
 * 500 gr. Yumuşak kuşbaşı dana eti veya kuzu eti. O artık sizin tercihinize kalmış. Ben ikisinide denedim. Pekçok tarifte tavuk eti ilede yapıldığını gördüm. Arzu edilirse yapılabilir ama orjinal tarif, kuzu etli olanı.
 * 400 ml.(2 su bardağı kadar) su.
 * 3 Olgun domates yada 9-10 adet Kiraz domates,  görünümü çok güzel oluyor.
 * 4-5 Yeşil biber.
 * 100 gr. Tereyağı
 * 40 gr.( 2 çorba kaşığı kadar) Un.
 * Tuz, isteğe bağlı kara biber ve acı biber katabilirsiniz ama çok fazla baharatı tavsiye etmem bu yemekte çünkü kendine has bir aroması var, bozmayın derim.
  Yapılışı :
  Eti, kısık ateşte 2-3 saat iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz. Benim vaktim yok diyorsanız düdüklüde pişirin yanlız düdüklüde pişiriyorsak 400 ml. suyumuzu ilave edip pişiriyoruz. Yapışmaz bir tencerede teryağını eritip önce biberleri, biber kavrulduktan sonra domatesleri ilave edip kavuruyoruz. Bir kevgir yardımı ile kavrulmuş biberli domateslerimizi tencereden alıyoruz aman dikkat edin tereyağımız halaa tencerede.
 Buraya kadar tereyağını yakmadan geldiniz mi? 😜 Hala sinirli bir şekilde cızırdayan tereyağına 40 gr. unu boca edin ve iyice kavurun. Düdüklüde haşladığımız etin suyunu, koyu çorba kıvamını yakalayana kadar kavrulmuş una azar azar yedirin. Kıvamı yakalayınca su ilavesini durdurun ( aman haa! sonra çorbaya döner vallahi yemek).
  İyice pişmiş olan etlerimizi, biber ve domatesimizi de yereyağlı karışımla buluşturup ikram öncesi bir 5-10 dk. tatların karışması için kısık ateşte ( annemin tabiri ile ), tıngırdatıyoruz. Bu yemeğin yanına beyaz pilav çok yakışıyor. Yok biz pilav yemeyi kestik diyorsanız sıcacık pide ve nar ekşili roka salatası da harika olacaktır. Başak bir yazımda buluşmak üzere şimdilik afiyette kalın, görüşmek üzere.