Enginar Kremalı Makarna mı Dediniz?

     Baştan söyleyeyim ben enginarı çok severim. Pekçok çeşidini de iyi bilirim. Ehe ehe İzmir’li olunca anlıyoz biraz garii 😛 Ama biri bana enginar kremalı makarna dese ben önce bir durup düşünürüm. Siz düşünmeyin ama 😋 Neyse geçen yine böyle canımın yemekte ne yapsam ne yapsam modunda olduğum bir gün, kiler dolabımın içini karıştırırken konserve enginar kalbi buldum. Herzamanki gibi İnternetin engiiin tarif denizinde yüzerken ve elimdeki imkanlarla paylaşacağım tarif çıktı ortaya. Tariflerimin ilk tadımını ( Kurbanlarıımmm 😼😼😼 ) çocuklar ve eşim yapar. Kurbanlarım dediğime bakmayın, hem çok zor beğenirler, hem zevkleri birbirininkine uymaz, hemde çok acımasızlar. Üçü de tam not veriyorsa bilin ki herkes beğenir o tarifi. Neyse sizde de benim gibi önyargılı yaklaşmayın en kısa  zamanda deneyin derim. Ben ilk fırsatta misafirlerime yapacağım, okadar yaniii 😉

Gerekli Malzemeler;
 * 350 gramlık küçük bir kavanoz enginar kalbi konservesi.
 * 4 sap taze soğan.
 * 100 gr. İyi seçilmiş İzmir Tulum Peyniri.
 * 200 ml. sıvı krema
 * 3 çorba kaşığı saf zeytinyağı.
 * 500 ml. sebze suyu ( evinizde varsa tavuk suyu ) veya 1 adet hazır tavuk suyu tableti de kullanabilirsiniz, bu durumda yine 500 ml. saf su kullanmanız gerekiyor.
 * Arzu edilen miktarda tuz ve kara biber ( Benim sebze yada tavuk sularım zaten tuzlu olduğu için tekrar tuz ilavesi yapmıyorum.
  Yapılışı, derkenn ana malzemeyi unutuyordum az kalsın 😁
 * 500 gr Spagetti diye tabir edilen, çubuk makarna dışında herhangi bir makarna çeşidi olabilir. Makarnanın çok yumuşak haşlanmaması için bazı İtalyan ve yerli markaları kullanabilirsiniz.
 Yapılışı;
 Makarnamızı tercih ettiğimiz sebze veya tavuk suyunda sadece 3 dk. haşlayıp, ocağı kapatıyoruz ama makarnayı süzmeyin. Makarna haşlanırken başka bir tava veya tencerede ince ince kıydığımız taze soğanları zeytin yağında hemen şöylee bir döndürüp, önceden süzdüğümüz ve dörde böldüğümüz enginarları ekliyoruz. Tatlar birbirine karışınca makarnanın suyundan 1çay bardağı kadarını enginarlı karışıma ekleyin ve bir taşım kaynatıp, tulum peynirini ekleyin ( Tulum peynirini rendelemeniz, yada işte doğramanız gerektiğini yazmama gerek yok sanırım). Peynir eriyince ocağın altını kapatın ve kremayı ekleyip karıştırın. Arzuya göre tuzunu ve kara biberinide ilave ettikten sonra makarnayı süzün ve enginarlı kremamız ile karıştırın. Orta harlı ateşte tencerenin ağzını kapatmadan malzemelerin birbirine geçmesini sağlayın.
 Enginar Kremalı makarnamızın yanına çok yakışacak bir roka salatası tarifi vereyim size.
Cevizli Roka Salatası
Bu salatayı ilk kez Antakya’da yemiştim. O gün bu gündür vazgeçilmezim oldu.
 * 1 Demet Roka
 * Yarım çay bardağı kıyılmış ceviz
 * Yarım çay bardağı nar tanesi
 * 2-3 Kaşık nar ekşisi
 * Zeytinyağı ve tuz.
Yıkayıp doğradığımız rokaları diğer tüm malzeme ile karıştırıyoruz.
  Afiyet olsun herkese…