Geçtiğimiz Cuma günü eşim işten gelirken bir baktım elinde kocaman siyah bir poşet, çevredeki bahçe sahipleri portakal göndermişler. Bu arada Tarsuslu Çiftçilere çok teşekkür ediyorum. Sayelerinde bu kış vitamin cennetine düşmüş gibiyiz. Hafta sonu sosyal aktivitelerle geçtiği ve biz o portakalları mümkün değil bitiremeyeceğimiz için Pazartesi ne yapabilirim diye internette araştırırken şöyle portakal kokulu şeker yapıldığını gördüm.

  3 adet portakalın sadece dış kabuğunu, beyaz kısmına dokunmadan rendeledim ve 1 kiloluk cam kavanoza biraz şeker, biraz portakal kabuğu koyarak kat kat doldurdum kavanozu. İyice karıştırdıktan sonra buzdolabına kaldırdım. Şekerle iyice tepkimeye giren portakalın aroması iyice ortaya çıkar bu şekilde. Şimdi tatlılarımı, keklerimi yaparken ayrıca portakal kabuğu rendelemem gerekmeyecek.
Portakal okadar çok ki, bitmiyor😄😄😄
Yazın vanilyalı, kışın da çikolatalı tatları daha çok yakıştırırım. Çikolata ve portakalın tadı birleşince tarifi inanılmaz bir lezzet çıkıyor ortaya.
 En iyisi ben tarifimi paylaşayım.
 * Kabuklarını şekerleme için kullandığım portakalların suyunu da tatlı için kullandım, yani toplamda 5 adet iri portakalın suyu
 * 2 Büyük kabukları soyulmuş kırmızı elma.
 * Şeker miktarını siz kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ben yukarıda yaptığım, portakal kabuklu şekeri kullandım.
 * Sadece beyaz şeker kullanıyorsanız, 3/4 çay kaşığı, ince rendelenmiş portakal kabuğu ekleyin.
 * 2 tepeleme çorba kaşığı mısır nişastası.
 * 1 – 1,5 su bardağı su.
 * 1 tutam tuz.
 ÇİKOLATALI KREMA için;
 * 2 paket yoğun çikolatalı puding veya supangle
 * Supangle üzerindeki tarife göre istenilen miktarda süt. ( Ben Dr. Ötker’in supanglesini ve 1 litre süt kullandım)
 * 150 – 160 gr. koyu renk çikolata.
 * Süslemek için yaprak badem yada fındık kullanabilirsiniz. Ben yılda birkez METRO marketten bu tür malzemelerimi alıp buzdolabında saklıyorum.
  Bir tencereye portakal suyunu, kabuğunu, bir tutam tuz ve şekeri koyuyoruz, elmaları rendeleyip ilave ediyoruz ve az miktarda suda nisatayı eritip, geri kalan suyla beraber tüm malzemeye katıp pişiriyoruz. Arada bir tadını kontrol edip şekerini ayarlamalasınız. Koyulaşıp puding kıvamını alınca, ocağı kapatın ve 5 dk. soğumaya bırakın.
  Sunumu nasıl yapmak istediğiniz size kalmış ben evdeki kadehleri kullandım, Çocukların çok hoşuna gidiyor. Kadehlerin tam yarısı olmadan bırakacak şekilde elmalı portakal kremamızı kadehlere doldurup, soğumaya bırakıyoruz.
  Portakallı krema pişirdiğimiz tenceremizi hiç yıkamadan, içine iki paket supangle tozunu ve sütü ilave edip pişiriyoruz. Koyulaşıp pişince altını söndürün ve içine kırdığınız çikolataları ilave edin. Çikolata eriyene kadar karıştırın ki krema homojen bir kıvam alsın.
  Portakal kremalı kadehlerimize paylaştırarak, üzerini badem yada fındık ile süslüyoruz. Umarım beğenirsiniz. Afiyet olsun.

Tatlılar yaptık, şekerleme yaptık, suyunu sıkıp içiyoruz ama portakal bitmiyor okadar çok ki. Biz bukadar portakalı bozulmadan nasıl muhafaza ederiz diye düşünürken,  turunçgillerin uzun süre saklanabilmesi için YATAKLAMA diye tabir edilen, sağlam kabuklu turunçgillerin ince kağıtlara sarılıp hava alabileceği ama direkt güneş ışığı almayan yerlerde saklanması gerektiğini öğrendim. Meyve kasası olabilir, karton kutu olabilir, ben sepet kullandım. Balkonumun bir köşesinde saklıyorum. Çok şirin görünmüyor mu ama…

  Portakalları tek tek sarmak için böyle ince parşömel kağıtları gerekiyormuş, tabii bende yok, ne yapabilirim derken evimizde kullandığımız peçetelerinde bu işi gördüğünü öğrendim.
  Siz böyle görün diye aralarında bazılarını sarmadım, yoksa hepsini tek tek sardım. Bu şekilde direkt güneş görmeyen ama serin bir ortamda saklayabilirsiniz, böylece kabukları kurumadan ve bazen böyle narenciye kabuğunda yeşil küf olur ve değdiği diğer narenciyeyi de küfler. İşte biz hepsini tek tek sardığımız için herbirini birbirinden korumuş oluyoruz. Bu arada sepetin üzerinide koyu renk pamuklu bir örtü ile örttüm ki güneş ışığından korunsun.
   Yine başka bir tarifte görüşmek üzere hoşçakalın…